محصول به سبد خرید اضافه شد
انتشارات غنچه| وارد شوید

 اهمیت آموزش تربیت جنسی به کودکان

دسته‌بندی: دسته‌بندی نشده
تاریخ: 1 آبان 1402
بازدید: 13 views
Sexual education of children

یکی از مهم ترین و با اهمیت ترین کارهایی که والدین باید از همان ابتدا به کودکان خود آموزش بدهند، آموزش تربیت جنسی به کودکان است. والدین نباید اهمیت آموزش اندام خصوصی به کودکان، را کم اهمیت بدانند و آن را به تعویق بیندازند و بر این باور باشند که فرزندانشان در بزرگسالی در مورد آن اطلاع کسب خواهند کرد.

شما به عنوان والدین موظف هستید که آموزش به موقع و درست را به کودکان خود بدهید.

شاید بارها با عبارت تربیت جنسی کودکان در جاهای مختلف مثل، کتاب ها، فضای مجازی و رسانه ها برخورد کرده باشید و این سوال برای شما پیش آمده باشد که  منظور از تربیت جنسی یعنی چه؟ و اهمیت این موضوع  برای کودکان تا چه اندازه است؟ آیا لازم است قبل از بلوغ اینگونه موارد را برای کودکان توضیح داد؟ و سوال هایی شبیه این موارد؟ در ادامه سعی خواهیم کرد این موضوع را توضیح دهیم و اهمیت آن را گوشزد کنیم؟

 اهمیت آموزش تربیت جنسی در کودکان:

امروزه با توجه به  در دسترس بودن اطلاعات و ورود تکنولوژی به زندگی های افراد همچنین گسترش استفاده از فضای مجازی مانند اینستاگرام و غیره مسایل جنسی و آموزش و تربیت مسایل مربوط به آن خصوصاً برای کودکان و نوجوانان از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.

لذا والدین و خانواده ها بای ورود به موقع و موثر در این زمینه داشته باشند تا با آموزش درست و صحیح بتوانند فرزندان آگاه تربیت کنند.

تربیت جنسی یعنی دادن اطلاعات لازم و آگاه کردن کودکان نسبت به اندام های خصوصیشان، باید در تربیت جنسی به کودکان یاد داده شود که چگونه از اندام های خصوصی خودشان در برابر غریبه ها محافظت کنند و چه کارهایی لازم است که در این زمینه  انجام بدهند.

نکات با اهمیت در تربیت جنسی کودکان:

*از شوخی های جنسی در مقابل کودکان زیر 5 سال به شدت پرهیز کنید

*هرگز جلوی جمع شلوار کودک خود را درنیاورید

گر کودک شما پرستار دارد حتما تذکرهای لازم و نکات ایمنی را فراموش نکنید خانه خود را مجهز به دوربین کنید

*به کودک خود آموزش بدهید که اجازه ندهد بدون اجازه کسی او را بوس کند

*به کودک یادآوری کنید که زیرلباسشان، نقاط خصوصی بدنشان است که نباید اجازه بدهند کسی آن جا را ببیند.

*مهارت نه گفتن را به کودک خود یاد بدهید تا بتواند در مواقع لزوم از آن استفاده کند

*از تنها گذاشتن کودک خود با آقایان فامیل جداً خودداری کنید

*با صراحت اسم اندام خصوصی را به کودکان خود بگویید

*به سوالات مربوط به مسایل جنسی که کودک از شما می پرسد جواب بدهید

چه سنی برای آموزش اندام خصوصی به کودکان مناسب است؟

یکی از نکاتی که در امر آموزش بسیار مهم است سن و زمان مناسب یادگیری است،  اینکه در آموزش در سن و زمان مناسب داده شود نکته ای است که والدین باید به آن توجه داشته باشند.

تربیت جنسی کودکان و آموزش در زمینه ی اندام خصوصی مانند هر امر آموزشی نیاز دارد که در سن مناسب آموزش داده شود تا تاثیر مناسب و مفید داشته باشد.

طبق گفته کارشناسان زمان مناسب برای آموزش سن سه سالگی است یعنی زمانی که کودک شروع به صحبت کردن می کند. والدین باید آموزش و اطلاعات لازم را با روش های مناسب به کودکان خود منتقل کنند.

والدین باید با لحن مهربان و آرام بدون اینکه خجالت بکشند نام اندام های خصوصی را به کودک خود یاد بدهند و در حین آموزش به آن یادآوری کنند که همه بچه ها  دارای اندام خصوصی هستند و به کودک خود ترس و اضطراب را منتقل نکند.

به او خاطر نشان کند که  به عنوان یک حامی و کسی که که می تواند به او تکیه کند و اطمینان داشته باشد در کنار او هستند.

و از او بخواهند اگر فرد غریبه ای درخواست دیدن اندام خصوصی او را داشت حتماً به ان ها  اطلاع دهد.

نکات مهمی که باید حین آموزش اندام خصوصی به کودکان مد نظر داشت:

*هنگام صحبت کردن درباره ی اندام خصوصی باید طوری صحبت کرد که کودک بدن خودش را بیشتر از قبل دوست داشته باشد و تشویق شود که از خودش به بهترین شکل مراقبت کند. استفاده از کلمات منفی باعث می شود کودک نسبت به بدن خودش احساس بدی داشته باشد.

*نکته ی مهم دیگر که بسیار حایز اهمیت است این است که والدین قبل از شروع آموزش به کودک خود، در این زمینه اطلاعات درست، کافی و لازم را کسب کرده باشند . بهتر اطلاعات لازم از مراجع معتبر  باشد. داشتن اطلاعات و دانش کافی باعث می شود که بتوانید با اعتماد به نفس به تمامی سوالاتی که در ذهن کودک است پاسخ دهید.

*اجازه ندهید دیگران در این زمینه به کودک شما اطلاعات بدهند،ممکن است اطلاعات آن ها غلط باشد و کودک شما دچار سردرگمی شود. همیشه آماده پاسخگویی به سوالاتی که کودکتان دارد باشید و از جواب دادن طفره نروید و به زمان بعد موکول نکنید.

*سعی کنید اطلاعات و مطالبی که در این زمینه در اختیار کودک خود قرار می دهید با توجه به توان درک و سن و سال او باشد. بیشتر از سن او با او صحبت نکنید.

*به کودک خود یادآوری کنید که به جزء والدین کسی حق دیدن اندام خصوصی او را ندارد مگر در مواقعی که به دکتر مراجعه می کند و آن هم با اطلاع والدین و برای معاینه در غیر این  صورت کسی حق ندارد اندام خصوصی او را نگاه کند.

*والدین باید به کودک خود یاد بدهند که اگر تحت هر شرایطی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفتن چه لمسی و کلامی بدون ترس حتما به آن ها اطلاع بدهند و هرگز آن را مخفی نکند.

خوشبختانه امروزه ابزارها و وسایل کمک آموزشی مناسب و کاربردی در اختیار والدین قرار گرفته است که با استفاده از آن ها والدین راحت تر و بهتر می توانند به آموزش کودک خود بپردازند.

یکی از این ابزارها مفید و مناسب استفاده از کتاب ها هستند، کتاب ها امروزه سعی کرده اند با استفاده از تصویرگری مناسب و زبانی ساده و کودکانه مفاهیمی مانند تربیت جنسی را به کودکان آموزش دهند.

نشر غنچه، نیز با توجه به نیاز شما والدین عزیز  در این زمینه یک مجموعه ی با عنوان “بازی بدون دردسر” منتشر کرده است  که شامل 4 مجموعه است. این مجموعه با زبانی ساده و کودکانه در قالب شعر به آموزش تربیت جنسی پرداخته است این محصول را می توانید از روی سایت نشر غنچه تهیه کنید.

انتشارات غنچه

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه