جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
نویسندگان خارجی

بت فری (Beth Ferry)

 بت فری نویسنده کتاب‌های تصویری استیک و استون و لندن کوسه است. خانواده وی از حیوانات خانگی بی شماری مراقبت کرده‌اند، از جمله دو کوسه زمینی، یک جوجه تیغی، پوستی به رنگ آبی و یک همستر، اما حیوان خانگی کاملاً مناسب او یک بولدوگ انگلیسی به نام وینستون است. او در نیوجرسی زندگی می‌کند.

بت فری یکی از نویسندگان موفق کتاب‌های تصویری کودکان است که در ارتباط تنگاتنگ با طبیعت زندگی می­کند و از آن ایده می­گیرد. کتاب “چوبی و سنگی” از این نویسنده توسط نشر غنچه به چاپ رسیده است.

آنا کانگ (Anna Kang)

من در برانکس متولد شدم و در لانگ آیلند بزرگ شدم که بیشتر اوقات آزادم را به خواندن مجله محلی گذراندم. من فکر می‌کنم روزی استاد / دیپلمات / مسافر جهان خواهم شد، در دانشگاه تافتز شرکت کردم و روابط بین الملل و مطالعات آسیایی را مطالعه کردم. درعوض، من قلبم را دنبال کردم و به ال.ای رفتم. از دانشکده هنرهای سینمایی کشف کردم که چه چیزی مرا خوشحال می‌کند: داستان گفتن. کتاب ” تو کوچولو نیستی/هستی؟ “ از این نویسنده توسط نشر غنچه به چاپ رسیده است.

بیل واترسن (Bill Watterson)

بیل واتر سن در پنج ژویه ۱۹۵۸ در واشنگتن دی. سی. به دنیا آمد، در کودکی به همراه خانواده‌اش به شیگرین فالز، در ایالت اوهایو، مهاجرت کرد. واترسن در آبگیر، جنگل، تپه، نهر، خانه و خیابان این شهر، بزرگ شد و همه را در کالوین و هابز باز آفرینی کرد. او از ابتدای خلق شخصیت‌های محبوبش و علی رغم سود هنگفتی که در تولید کالا از روی آن‌ها نهفته است، هرگز اجازهٔ این کار را نداد. واترسن معتقد بود کالوین و هابز در رسانهٔ کمیک استریپ در آرمانی‌ترین حالت خود قرار دارد و در صورت انتقال به هر رسانهٔ دیگری دچار لطمه‌هایی جدی می‌شود. به همین دلیل او مخالف سر سخت هر گونه اقتباس از اثرش بود. کتاب‌های کمیک کالوین و هابز و در جستجوی گنج توسط نشرغنچه به چاپ رسیده است.

امی کروز روزنتال (Amy Krouse)

امی کروز روزنتال زاده ۲۹ آوریل ۱۹۶۵، یک پدیدآور کتاب‌های کودکان و بزرگسالان، سازنده فیلم کوتاه و مجری برنامه رادیویی اهل ایالات متحده آمریکا بود. وی به خاطر کتاب خاطراتش “Encyclopedia of an Ordinary Life”، کتاب‌های مصور کودکان و پروژه سینمایی “The Beckoning of Lovely” شناخته می‌شود. وی از دانشگاه تافتس فارغ‌التحصیل شد و در شیکاگو زندگی می‌کرد. وی صاحب سه فرزند به نام جاستین، میلز و پاریس بود. رزنتال در روز ۱۳ مارس ۲۰۱۷ در سن ۵۱ سالگی در خانه خویش در شیکاگو بر اثر بیماری سرطان تخمدان درگذشت. کتاب “برایت بیش از این ها آرزو دارم” از این نویسنده توسط نشر غنچه به چاپ رسیده است.

کالین مک ناتن (Colin Mcnaughton)

کالین مک ناتن (زاده ۱۸ مه ۱۹۵۱) نویسنده و تصویرگر بریتانیایی بیش از هفتاد کتاب برای کودکان است. او همچنین شاعری است که عمدتاً بر شعر طنز کودکان تمرکز دارد. او در رشته طراحی گرافیک در مدرسه مرکزی هنر و طراحی لندن و سپس مدرک کارشناسی ارشد تصویرسازی در کالج سلطنتی هنر آموزش دید. او در لندن زندگی می‌کند. مک ناتون در سال 1951 در والند، نورثامبرلند، پسر یک کارگر کشتی سازی و یک خانم در مدرسه به دنیا آمد. در دوران کودکی، نشانه‌ای وجود نداشت که او به یکی از برجسته‌ترین خالقان کتاب‌های مصور کودکان در بریتانیا تبدیل شود. در خانه خانواده اصلاً کتابی وجود نداشت، اما همیشه کمیک‌ها وجود داشت، ادبیات شکل‌دهنده او و طنز بی‌نظیر آنها تأثیری ماندگار داشته است. کتاب ” آن روز معمولی در مدرسه” از این نویسنده توسط نشر غنچه به چاپ رسیده است.

کوبی یامادا (Kobi Yamada)

کوبی یامادا نویسنده پرفروش در نیویورک تایمز و مدیر عامل شرکت کامپاندیم است، شرکتی از افراد شگفت انگیز که کارهای شگفت انگیز را انجام می‌دهد. کوبی با عشق به زندگی خود و دو بچه فوق‌العاده سرگرم کننده خود در سرزمین سالمون پرنده، با خوشحالی زندگی می‌کند، جایی که او هر روز با دیدن امکانات باور نکردنی روبرو می‌شود. او تعجب می‌کند که شاید زندگی حتی زیباتر از آن چیزی باشد که تصور می‌کرد. کتاب “با فکرم چه کار کنم؟ “ از این نویسنده توسط نشر غنچه به چاپ رسیده است.

لتیشیا دی­مهیاس (Leticia Colon De Mejias )

لتیشیا دی­مهیاس، فعال محیط­­­ زیست و پایه­ گذار آموزش در مورد صرفه­ جویی در مصرف انرژی به کودکان است. او در سال 2007 سازمانی غیردولتی و غیرانتفاعی برای کودکان و نوجوانان تاسیس کرده و به آموزش آنان پرداخت. خانم «دی مهیاس» اعتقاد دارد که با آموزش می‌توان زمین را نجات داد. او که مادر شش فرزند است تا کنون هشت کتاب نوشته و برنده‌ی جوایز متعددی شده است. کتاب “پلاستیک‌های مزاحم” از این نویسنده توسط نشر غنچه به چاپ رسیده است. نشر غنچه نخستین ناشریست که آثار او را در اختیار کودکان  ایرانی قرار داده ­است.

کلر ژوبرت (Claire Jobert)

کلر ژوبرت نویسنده فرانسوی در سال 1961 میلادی در پاریس فرانسه متولد شد. خانواده کلر پیرو دین مسیحیت بودند. جالب است که بدانید کلر ژوبرت در سن نوزده سالگی به دین اسلام گروید و نهایتا با یک دانشجوی ایرانی ازدواج کرد. کلر کارشناسی خود را در رشته علوم تربیتی و کارشناسی ارشد را با گرایش ادبیات کودکان طی کرد و هم اکنون در ایران ساکن هست. ایشان مهارت و تکنیک خاصی در وصف حقایق زندگی از زبان خود کودکان دارد. با مطالعه کتاب‌های او به شیوایی توصیف دنیا و اتفاقات تلخ و شیرین زندگی از زبان کودکان را درک می‌کنید. کتاب‌های “داستان‌های غصه و شادی” و “کیمیا و سنگ قصه گو” از این نویسنده توسط نشر غنچه به چاپ رسیده است.

نویسندگان ایرانی و مترجمین

افسانه شعبان نژاد

او در سالِ ۱۳۴۲ در کرمان متولد شد. از دانشگاه تربیت معلم ارشدِ ادبیاتِ کودک گرفت و فعالیتش را در سالِ ۱۳۶۰ در یکی از نشریاتِ تربیتی شروع کرد. وی در طی مسیرِ حرفه‌ایِ خود ، در جشنواره های مختلفی از جمله : جشنواره بین‌المللی شعرِ فجر، جشنواره بین‌المللی پویا نمایی، جشنواره بین‌المللی رضوی، جشنواره کتاب سال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جشنواره کتاب انجمن قلم، جشنواره بین‌المللی مطبوعات، جشنواره کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، جشنواره ادبی هنری شاهچراغ، جشنواره کتاب برتر، جشنواره فیلم نامه نویسی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، جشنواره رشد و جشنواره شعر روشنا داوری کرده است. کتاب‌های فنجونی از این شاعر توسطِ نشرِ غنچه به چاپ رسیده است.

فریبرز لرستانی

نام هنری او آشنا است. از سالِ ۱۳۶۷ کار حرفه‌ای را آغاز کرد و در نشریاتِ تخصصی و سراسری کودک و نوجوان قلم زد. تا کنون بیش از هشتاد عنوان کتاب از وی منتشر شده است. او در سال‌های مختلف کارشناس شعر و داستان مجله‌ی کیهان بچه‌ها، مجله‌ی نارنجی، مجله‌ی کودک سالم و همچنین کارشناس کتاب‌های کمک آموزشی وزارت آمکزش و پرورش بوده است. برخی از افتحارات: کسب رتبه اول در “دوازدهمین جشنواره سراسری سلام” ، برگزیده‌ی هشتمین جشنواره‌ی کتاب‌های کمک آموزی رشد، برگزیده‌ی اولین جشنواره‌ی ادبی احمدعزیزی است. کتاب گنجشک و سیب شیرین، بادکنک خرگوشی و مثل فرشته‌ها از مجموعه خدایا تو خوبی از این نویسنده در نشرِ غنچه به چاپ رسیده است.

شکوه قاسم نیا

کسی هست که با کودکان و کتاب‌ها آشنا باشد و خانم قاسم‌نیا را نشناسد؟ شکوه قاسم‌نیا کار حرفه‌ای را از سال ۱۳۵۹ در کیخان بچه‌ها آغاز کرده و در حالِ حاضر عضو شورای سردبیری مجلات دانش‌آموزی رشد است‌. تا کنون، از او بیش از ۲۰۰ کتابِ شعر و قصه برای کودکان و نوجوانان و به ویژه خردسالان منتشر شده است.
گوشه‌ای از افتخاراتِ خانم قاسم‌نیا عبارتند از: جایزه‌ی کتاب سال و جایزه‌ی کانون پرورش فکری، جایزه‌ی قلم زرین، جایزه‌ی شهید غنی‌پور و جایزه‌ی شورای کتاب کودک.
مجموعه‌ی الاغک با هنرِ شاعریِ خانم قاسم‌نیا در نشرِ غنچه به چاپ رسیده است.