محصول به سبد خرید اضافه شد
انتشارات غنچه| وارد شوید

بررسی مهارت های کودک از دو سالگی تا 5 سالگی

دسته‌بندی: دسته‌بندی نشده
تاریخ: 22 شهریور 1402
بازدید: 57 views
بررسی مهارت های کودک از دو سالگی تا 5 سالگی

کودکان  بین سن دو تا پنج سال  تقریباً دیگر کودکی بی دست و پا نیستند و می تواند مستقل عمل کنند و در این سن بسیار کنجکاو هستند و مدام در حال کشف دنیای اطراف خود هستند.

در این سن کودک از نظر رشد حسی – حرکتی، رشد زبانی، رشد شناختی و رشد عاطفی- اجتماعییشرفت چشمگیری دارد.

رشد فیزیکی: کودکان در بازه سنی 2 تا 5 سالگی از نظر فیزیکی قوی تر ، بلندتر و لاغر تر هستند.

رشد حسی- حرکتی:  کودکان می توانند در این سن به اشیاء  ضربه بزنند و وسایل سبکی مثل توپ را پرتاب کنند. کودکان 5 ساله  می توانند لباس خود را دربیاورند یا بپوشند و یک سری از حروف الفبا را بنویسند.  کودکان 5 ساله به راحتی می توانند از قاشق چنگال استفاده می کنند. توانایی کشیدن اشکال ساده مثل مثلث و مربع را  دارد.همچنین کودکان می توانند تاب بخورند بالا و پایین کنند

مهارت های زبانی: کودکان دوساله می توانند 50 کلمه را بیان کنند. کودکانی که به سن 5 سالگی می رسند  ممکن است هزاران کلمه  را بدانند. با آن ها داستان بگویند و مکالمات خود را ادامه بدهند.

رشد عاطفی- اجتماعی: کودکان  دو تا پنج سال می توانند احساسات خود را مدیریت کنند. در سن 5 سالگی  تمایل به پیدا کردن دوست و ارتباط گرفتن با دیگران برایشان مهم می باشد. کودکان 5 ساله جنسیت دختر و پسر را از هم تشخیص می دهند. در این سن دوست دارند برقصند، آواز بخوانند.  قوانین را می فهمند. بازی های تخیلی را از بازی ها ی واقعی تشخیص می دهند.

رشد شناختی: از نظر شناختی کودکان در این سن کنجکاو، جستجوگر و به دنبال دلیل و منطق می باشند. شمارش اعداد، شناسایی رنگ ها را می دانند. درسن پنج سالگی کودک می تواند اشیاء منزل را از هم تشخیص بدهد. همچنین درک بهتری از زمان هستند.

 روانشناسی کودک 2 تا 5 ساله

همانطور که در بالا مطرح شد کودکان در این بازه سنی می توانند بسیاری از کارها را انجام بدهند  طبق نظر کارشناسان این بازه سنی دوره طلایی کودکان است که والدین نباید از آن غافل باشند. در ادامه چند نکته مهم و ضروری  برای والدین  آورده می شوند که با عمل کردن به آن ها کودکان سالم و خلاقی می توانند داشته باشند.

1- مدام به کودک خود یادآوری کنید که منحصر به فرد هستند لازم است کودکان شما بدانند که علاوه بر مهر و محبتی که نسبت به کودک خود دارید برای آن احترام زیادی هم قایل هستید و برای شما ارزشمند است.

2- از بازی کردن با کودک خود غافل نشوید، بازی ها نقش مهمی در شکل گیری شخصیت کودکان دارند. فرصت بازی کردن را از کودکان خود دریغ نکنید با او در موقعیت های گوناگون همبازی باشید. بازی باعث می شود که قوه ی تخیل کودک فعال شود با دنیای پیرامون خود بهتر ارتباط برقرار می کند و توانایی تصمیم گیری داشته باشند.

3-هرگز به کودکان خود لقب ندهید و آن ها را با القاب صدا نزنید مثلا هرگز نباید به کودک خود برچسب هایی مثل خجالتی،  بی عرضه بزنید . این القاب باعث می شود کودک اعتماد به نفس خود را از دست بدهد.

4-کودکان از والدین خود الگو برداری می کنند و به چشم  قهرمان به والدین خود نگاه می کنند پس بهتر است الگوی خوبی برای فرزندان خود باشید و بهترین ورژن خود را داشته باشید.

5-تغذیه کودک یکی از نکات مهمی است که نه  تنها برای رشد جسمی کودک است بلکه تغذیه مناسب و مفید بر روح و روان کودک نیز تاثیر می گذارد .

 کتاب های مناسب برای سن 2 تا 5 سال

کودکانی که در سن 2 تا 5 سال هستند در حال رشد سریع و تندی هستند و دوره ی هیجانی را تجربه می کنند یکی از راه هایی که می تواند کمک بزرگی به رشد و تربیت صحیح کودکان کند استفاده از کتاب برای کودکان است.

کودکان این بازه سنی می توانند کلمات را درک کنند. داستان بگویند توانایی آواز خواندن را دارند و علاقه مند به انجام این کارها نیز هستند.

همانطور که کودکان در این سن ترجیح می دهند خودشان انتخاب کنند و چیزهایی را که دوست دارند را ترجیح می دهند بهتر است در انتخاب کتاب نیز اجازه دهیم خودشان  انتخاب کنند و شما به عنوان راهنما در کنارشان باشید.

کتاب با کیفیت و مفید که مناسب سن کودک باشد کمک به رشد خلاقیت کودک می کند و او را برای وارد شدن به دنیای جدید آماده می کند از انجایی که کودک بعد از 5 سالگی آماده ورود به محیط بیرون از خانه می شود و قرار است مکان های بزرگ تری مثل مهد و مدرسه را شروع کند کتاب به عنوان  واسطه می تواند کمک شایانی به تسهیل این پروسه کند و کودک به راحتی و با آمادگی بیشتر از این چالش گذر کند.

در ادامه ی ویژگی های کتاب های مناسب کودکان بازه سنی دو تا پنج سال  را با هم می خوانیم.

*تصاویر کتاب های کودکان باید رنگارنگ و شاد باشند، کودکان جذب تصاویر رنگ های شاد و گرم می شوند. بهتر است کتاب هایی را انتخاب کنید که تصاویر آن دارای این ویژگی  باشد.

*مطالب کتاب کودکانه باید خلاقانه باشد و هیجان انگیز به طوری که کودک مشتاق  مطالب آن باشد. شخصیت های کتاب باید باور پذیر باشند تا کودک بتواند با آن ارتباط برقرار کند.

*مطالب کودک باید طنز و خنده دار باشد تا کودک بتواند از سنین کم شاد بودن را یادبگیرد. شاد بودن نیز مانند تمام مهارت های دیگر لازم به یادگیری دارد و باید از سنین پایین اینمهارت مهم آموزش داده شود. و چه بهتر که این اموزش طریق کتاب و کتابخوانی صورت بگیرد.

*پایان خوش و نتیجه گیری مناسب یکی دیگر از ویژگی های مهم کتاب های کودکان است که نباید از آن غافل شد پایان کتاب باید طوری تمام شود که کودک منتظر ادامه داستان نباشد.

در راستای این هدف، نشر غنچه کتاب های مناسب کودکان را تهیه ی و منتشر می کند. این نشر برای گروه های سنی مختلف کودک و نوجوان مناسب است. امیدواریم  کتاب های این نشر بتواند فرهنگ کتاب و کتابخوانی را در بین خانواده های محترم نهادینه کند.

انتشارات غنچه

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه