محصول به سبد خرید اضافه شد
انتشارات غنچه| وارد شوید

آشنایی با اهمیت نقاشی برای کودکان

دسته‌بندی: دسته‌بندی نشده
تاریخ: 8 آبان 1402
بازدید: 9 views
آشنایی با اهمیت نقاشی برای کودکان

اکثر والدین بر مهارت خواندن و نوشتن کودکان خود بیشتر از هر مهارتی تاکید دارند و از اهمیت نقاشی برای کودکان خود غافل می شوند در حالیکه نقاشی کردن یکی از مهارت هایی است که نقش مهمی در پرورش خلاقیت و مهارت های فردی کودکان دارد.

والدین باید همانقدر که به یادگیری مهارت های خواندن و نوشتن اهمیت می دهند باید به پرورش خلاقیت هنری کودکان خود نیز اهمیت بدهند.

به طور کلی پرداختن به هنر و خصوصاً نقاشی کردن از سنین کودکی، تاثیر بسیار مثبتی بر جنبه های مختلف رشدی، فکری و خلاقیت کودکان دارد.

در ادامه به اهمیت نقاشی برای کودکان خواهیم پرداخت تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا با نکات  بسیار مهم و اساسی در این زمینه آشنا باشید. و پی به اهمیت هنر در اینجا نقاشی کردن برای کودکان ببرید.

اهمیت نقاشی برای کودکان

همانطور که می دانید کودکان به شکل ذاتی به نقاشی کشیدن علاقه دارند و سعی دارند که احساسات و عواطف خودشان را با کشیدن خطوط نشان بدهند.

نقاشی کشیدن نه تنها می تواند یک سرگرمی و بازی برای کودکان باشد بلکه در پرورش خلاقیت و آینده آنها نیز تاثیر می گذارد.

*نقاشی کردن باعث افزایش خلاقیت در کودکان می شود؛ طبق تحقیقات انجام شده کودکانی که به هر طریق در محیطی هنری بزرگ شده اند و این شانس را داشته اند که در مواجه با هنر قرار بگیرند از خلاقیت بالاتری بر خوردار هستند و می توانند دست به خلق آفرینش بزنند. به طور مستقل فکر کنند و توانایی تصمیم گیری مستقل را دارند.

*نقاشی کردن باعث کاهش و کنترل اضطراب در کودکان می شود؛ نقاشی کردن یک مهارت تمرکزی است کودکان هنگامی که درگیر این فعالیت می شوند توجه و تمرکز خود را معطوف آن می کنند و از مسئله ای که باعث استرس و نگرانیشان می شود فارغ می شوند.

و می توانند حتی چیزی که باعث استرس و اضطراب آن ها می شوند را نقاشی کنند. نقاشی کردن مانند مراقبه است که هنگام انجام دادن آن  کودک به یک آرامش خاصی می رسد و تخلیه انرژی منفی می شود.

*تقویت مهارت های حرکتی؛ نقاشی کردن به عنوان یک مهارت دست ورزی ساده، آسان  و در دسترس با هزینه ی کم در اختیار همگان است.

کودکانی که مشکل مهارتی دارند نقاشی کردن یک روش مناسب برای رفع این مشکل است و می تواند کمک بزرگی به والدین و کودک کند تا بتواند این مشکل را برطرف کنند.

*نقاشی کردن رشد مغز کودک را افزایش می دهد؛ فعالیت های هنری مانند موسیقی و نقاشی کردن تاثیر زیادی بر رشد مغز کودک می گذارد و باعث می شود که مغز کودک رشد چشمگیری داشته باشد.

از آن جایی که نقاشی کردن، رنگ آمیزی و طراحی  تمام حواس را درگیر می کند، که باعث می شود که مغز در همان سنین پایین از رشد چشمگیری برخوردار باشد.

*هماهنگی چشم و دست در نقاشی کردن؛ نقاشی کردن در عین سادگی و آسان بودن مهارت پیچیده ای است که نیاز به هماهنگی چشم و دست دارد نحوه ی دست گرفتن ابزار نقاشی مثل مداد رنگی، قلم مو و غیره قرار گرفتن آن بر روی کاغذ و بوم نقاشی و هماهنگی با چشم کمک شایانی بین هماهنگی چشم و دست م یکند.

هرچقدر کودکان بیشتر نقاشی کنند هماهنگی چشم و دست آنها بیشتر می شوند.

*نقاشی کردن باعث افزایش اعتماد به نفس کودکان می شود؛ هنگام آفرینش هرگونه اثر هنری مخصوصاً نقاشی کردن کودک آزاد است که در هر شرایطی دست به خلاقیت بزند و آزادانه و بدون ترس از شکست، تنبیه و یا خجالت کشیدن ایده هایش را بروز دهد.

جایی که کودکان بتوانند  بدون سانسور و آزادنه ابراز وجود کنند و عواطف و احساساتشان را بروز دهند همین امر باعث  افزایش اعتماد به نفس در کودکان می شود.

*حواس کودک درگیر نقاشی می شود؛ از ویژگی های مثبت نقاشی کردن برای کودکان درگیر کردن حواس کودکان است، حس  شنیداری ، حرکتی، بینایی کودکان در نقاشی شدن درگیر می شود که این باعث می شود قدرت تمرکز کودک بالا برود.

*تقویت مهارت های ارتباطی در کودکان؛ نقاشی کردن گروهی در مکان های عمومی مانند مهدکودک ها، مدارس، فرهنگسراها باعث می شود که کودکان بتوانند با یکدیگر راحت تر و بهتر ارتباط برقرار کنند  همچنین مهارت اجتماعی آن ها بالاتر می رود و با دیگران نظرات و عقایدشان را به اشتراک می گذارند.

راه های تشویق کودکان به نقاشی کردن

همانطور که در بالا مطرح شد و با فواید نقاشی کردن آشنا شدید و تاثیرات مثبت آن را بر خلاقیت، رشد مغز و مهارت های حرکتی، دیداری و … را متوجه شدید در ادامه توضیح خواهیم داد که کودکانی که علاقه به نقاشی کردن ندارند رو چگونه تشویق کنیم تا از نقاشی کردند استقبال کنند.

برای تشویق کردن کودکان به نقاشی نکته ای که لازم است مد نظر داشت علاقه کودک است، باید توجه داشت کودک شما به چه ابزار و وسایلی علاقه نشان می دهد برای مثال بعضی از بچه ها استفاده از مداد رنگی را بیشتر از مداد شمعی دوست دارند. بعضی دیگر نقاشی با رنگ را ترجیح می دهند.

با توجه به این نکته باید وسایل و ابزاری را در اختیار کودک گذاشت تا بتواند راحت با آن ارتباط برقرار کند و برایش جذابیت داشته باشد.

امروزه با در دسترس بودن ابزارهای متفاوت و متنوع نقاشی کار برای والدین راحت شده است.

کتاب های نقاشی، نقاشی روی سنگ، نقاشی روی پارچه و همچنین رنگ انگشتی همگی روش ها و ابزارهای جذاب و مفیدی هستند که با توجه به علاقه ی کودک می توانید در اختیار کودک قرار بدهید تا با استفاده از آن ها نقاشی کردن را تجربه کنند.

نشر غنچه با توجه به اهمیت این موضوع مانند سایر حوزه های دیگر برای این موضوع هم دست به تولید و نشر کتاب کرده است.

مجموعه ی کتاب های “کوچولوی نقاش” که در پنج جلد تهیه شده است از سطح ابتدایی شروع شده و در جلد پنج به سطح بالاتر رسیده است این کتاب ترکیبی از اشکال هندسی و  تصاویر است که باعث افزایش مهارت های حرکتی و دیداری در کودکان می شود این مجموعه را می توانید از روس یسات نشر غنچه تهیه کنید.

انتشارات غنچه

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه