محصول به سبد خرید اضافه شد
انتشارات غنچه| وارد شوید

کتاب های علمی برای کودکان

دسته‌بندی: دسته‌بندی نشده
تاریخ: 8 شهریور 1402
بازدید: 10 views
کتاب های علمی برای کودکان

استفاده از کتاب یکی از بهترین و تاثیر گذار ترین روش برای رشد فکری و ذهنی کودکان است. طبق گفته کارشناسان علوم تربیتی و روانشناسان کودک سن طلایی کودک برای یادگیری بین 2 تا 7 سالگی است.  بین این سنین است که پایه های شخصیتی کودک شکل می گیرد لذا والدین باید زمینه های یادگیری در این سنین را برای کودکان خود فراهم کنند.

اگر بچه  بتواند از طریق کتاب در زمینه ها ی مختلف به سوالات و دغدغه ها ی ذهنی اش پاسخ بدهد تاثیر عمیقی در یادگیری آن خواهد داشت. زیرا استفاده از کتاب مسیر اکتشاف و  جستجوگری را برای بچه ها فراهم می کند.

از دیر باز کتاب های علمی نقش مهمی در آموزش و یادگیری کودکان داشته اند و امروزه نیز به عنوان مرجعی مطمین و مهم قابل دسترس می باشند.

کتاب های علمی کودکان چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

در انتخاب کتاب علمی برای کودکان باید دقت کرد زیرا کتاب های علمی گذشته از جنبه سرگرمی زیربنای فکری و علمی کودک را نیز پی ریزی می کند. و اگرکتابی   مطلبی  را  به شیوه ی غلط و اشتباه انتقال دهد تغییر دادن آن به سختی امکان پذیر است.

بنابراین در انتخاب کتاب علمی برای کودکان باید به موا رد زیر توجه داشت:

*کتاب های علمی باید بتوانند به سوالاتی که در ذهن کودک هستند پاسخ بدهند

*مسایل  مربوط به زندگی روزمره  را با زبان ساده و کاربردی توضیح دهند

*مسایل مطرح شده در کتاب ذهن کودک را منحرف نکند

*کتاب های علمی باید ذهن کودکان را به چالش بکشند و باعث ایجاد سوالات جدید شوند.

* کتاب علمی باید در انتقال مطالب از شکل ها و  تصاویرهای مرتبط با موضوع مورد نظر استفاده کرده باشد زیرا باعث میشود که مطالب به راحتی و با تاثیر گذاری بیشتری به کودک منتقل شود.

* با توجه به گسترش روز افزون تکنولوژی و در دسترس بودن اطلاعات کتاب های علمی نیز باید همگام با تکنولوژی به روز شوند و مطالبی را که می خواهند انتقال بدهند به روز باشد.

*کتاب های علمی باید بتوانند  پاسخ گوی نیازهای  امروز کودک باشند و بتوانند جلو تر از ذهن کودکان  حرکت کنند.

* مطالب  کتاب های علمی باید زبانی ساده و در عین حال علمی نوشته شده باشد تا برای کودکان قابل فهم باشد

*یکی از نکاتی که در کتاب ها ی علمی لازم است مد نظر گرفت جذابیت در انتقال مطالب است کتاب های علمی طوری باید نوشته و طراحی شوند که کودک ترغیب به دنبال کردن مطالب آن باشد.

*داشتن منابع در انتهای کتاب یا در لابه لای مطالبی که مطرح می شود نکته مهم دیگری است که باید والدین به آن توجه داشته باشند. داشتن  فهرستی از منابع نشان دهنده این است که کتاب بر اساس تحقیق و پژوهش نوشته شده است و با اطمینان بیشتر می توان از آن استفاده کرد.

کتاب های علمی برای کودکان

کتاب های علمی

*کتاب های علمی باید به کودک آموزش بدهند که این داده و اطلاعات ممکن است در آینده تغییر کنند و علم نیز مانند هر چیز دیگر دستخوش تغییر و تحول است.

*مطرح کردن مسایل علمی در غالب داستان ، خاطره و .. تاثیر گذاری بیشتری بر روی کودکان دارد و باعث ایجاد خلاقیت در کودک می شود.

*کتاب های علمی نه تنها به کودکان کمک می کند بلکه  میتواند به عنوان مرجعی مفید به والدین  نیز کمک کنند.

والدین مواقعی که نمی توانند به  مطلب یا موضوعی که ذهن کودکشان را درگیر کرده است  پاسخ دهند می توانند با رجوع به کتاب های مرتبط در این زمینه پاسخگوی دغدغه های ذهنی کودکان خود باشند.

*استفاده از کتاب های علمی برای افزایش سطح علم و دانش در زمینه های گوناگون باعث می شود که کودکان با مطالعه کردن و پژوهش کردن مانوس شوند و یادبگیرند برای پاسخ به سوالات و افزایش دانش خود تنها به اینترنت اکتفا نکنند.

*هنگام انتخاب کتاب های علمی برای کودکان، والدین باید علایق کودک خود را شناسایی کنند و بر اساس علایق و سن  کودک کتاب های مناسب را تهیه کنند. یک کتاب نباید بزرگتر و یا کوچکتر از هوش و توانایی کودک باشد.

یکی از نکاتی که لازم است در پایان به آن اشاره کرد این است که  بهتر است والدین  هنگام خواندن کتاب های علمی کودک را همراهی کنند و مشارکت فعال داشته باشند تا اگر کودک با سوالی  هنگام خواندن کتاب مواجه شد ، والدین بتوانند کودک را کمک کنند.

نکاتی که مطرح شد، گلچینی از مهم ترین آیتم هایی بودند که والدین، مربی ها و مراکز آموزشی که در این زمینه فعالیت می کنند باید از آن غافل نشوند.

امروزه با توجه به گسترش استفاده از موبایل و اینترنت والدین باید بیش از گذشته به کتاب و کتاب خوانی توجه داشته باشند و در کنار استفاده از تکنولوژی و شبکه ها مجازی کتا ب را در دسترس کودکان خود قرار بدهند و همراه کودکان خود مطالعه کتاب را در برنامه خود داشته باشند.

فراموش نکنیم که کودکان تقلید کنندگان خوبی هستند و هنگامی که والدین، خواهر، برادر و اطرافیان خود را در حال مطالعه کردند ببینند بدون شک  با اشتیاق به سمت کتاب کشیده خواهند شد.

نشر غنچه، به عنوان ناشر تخصصی کتاب کودک و نوجوان سال ها در این زمینه فعالیت کرده  است و علاوه بر کتاب های داستان  کتاب ها ی متنوع و جذابی را نیز با موضوعات علمی منتشر کرده است که با مراجعه به سایت نشر غنچه می  توانید  با انواع آن ها آشنا شوید.

کتاب ها ی موجود بر روی سایت نشر غنچه همراه با تصویر از متن و جلد کتاب و توضیحات کامل و تخفیف در دسترس شما کاربران عزیز قرار گرفته است.

 

 

 

 

 

 

 

انتشارات غنچه

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه