جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کتاب داستان مناسب گروه سنی یک سال

کتاب داستان مناسب گروه سنی یک سال
فهرست مطالب

کودک در یک سالگی مهارت هایی مانند راه رفتن، گفتن بعضی از کلمات  را آموخته است و بر آن تسلط پیدا کرده است. البته در این سن کودک می تواند بعضی از مهارت های شخصی مثل نگه داشتن اشیاء کوچک و سبک را را نیز نگه دارد.

یکی از روش هایی که کودک در این سن برای یادگیری استفاده می کند تقلید است که  بسیار هم در یادگیری کودک موثر است.

استفاده از کتاب مناسب سن کودک،  نقش مهمی می تواند در یادگیری کودک داشته باشد. کتاب  می تواند فرایند آموزش لغات، رنگ ها، حروف و اشکال را به کودک آسان تر کند. خواندن کتاب و نشاندن تصاویر و صفحات کتاب باید بخشی از برنامه روزانه کودک باشد.

براساس تحقیقات انجام شده خواندن کتاب و استفاده از آن به عنوان یک ابزار آموزشی مفید می تواند دایره لغات و درک تصویری کودک را افزایش دهد. کودکانی که والدینشان برای آن ها کتاب می خوانند از خلاقیت بیشتری برخوردار هستند.

کودک در یک سالگی  می تواند شروع به درک و شناسایی تصاویر کند و قوه تشخیصش بالاتر می رود. همچنین  کودک می تواند کتاب را ورق بزند به تصاویر کتاب اشاره کند و به خواندن شما واکنش نشان دهد و کلماتی را که شما برایش می خوانید را تکرار کند.

چه کتاب هایی برای کودک یک ساله مفید است؟

در انتخاب کتاب برای کودکان یکساله  قطعاً دست والدین بسته تر است، کودک یک ساله نمی تواند بخواند توانایی دست گرفتن هر نوع کتابی را ندارد، ورق زدن برای آن سخت است و والدین دغدغه ی آن را دارند که کودک به خودش آسیب بزند و یا کتاب را پاره کند.

با توجه به محدودیت هایی که کودک یک ساله دارد، والدین باید سراغ کتاب هایی بروند که  برای این سن طراحی و تولید شده اند.

1-بهترین کتاب برای کودک یک ساله “کتاب های پارچه ای” است، کتاب های پارچه ای یکی از کاربردی ترین روش هایی هستند که می توانند به توسعه حس لامسه، حس دیداری و شنیداری نوزادان در سن یک سالگی کمک کنند.

کتاب های پارچه ای از وزن کمی بر خوردار هستند. بنابراین کودک شما می تواند به راحتی آن را دست بگیرد، استفاده از کتاب های  پارچه ای دغدغه خوردن کتاب و پاره کردن کتاب توسط کودک را بر طرف می کند و والدین با خیالی آسوده می توانند کتاب را در اختیار کودک خود قرار دهند.

در انتخاب کتاب های پارچه ای نیز والدین  باید دقت لازم را داشته باشند باید  کتاب پارچه ای را انتخاب کنند که از متریال و مواد مناسب سن کودک ساخته شده باشد.

کتاب داستان مناسب گروه سنی یک سال
کتاب پارچه ای

پارچه ی به کار رفته در کتاب باید بدون حساسیت باشد، رنگ پس نده  همچنین دوخت تمیز و مرتبی داشته باشد.

شکل ها و طرح های مورد استفاده شده در این نوع از کتاب ها باید مناسب سن کودکان یک ساله باشد و از رنگ بندی مناسب نیز برخوردار باشند.

استفاده از رنگ های تند، متضاد و قابل تکفیک می تواند تاثیر بسیار زیادی بر قدرت تمرکز چشم و رشد دیداری کودک داشته باشد.

2-کتاب های مقوایی، نیز به خاطر مقاومت و استحکامی که دارد می تواند گزینه ی مناسبی برای کودکان یک ساله باشد. این نوع  کتاب ها به خاطر نوع مقوای استفاده شده مناسب کودک است و در اثر پرتاب و … پاره نمی شود.

بهتر است از کتاب های مقوایی استفاده شود که براق باشند، تصاویر و اشکال  استفاده شده در کتاب  متنوع باشد و رنگ های به کار رفته شده گرم و متنوع باشد که برای کودک جذابیت داشته  باشد.

چگونه والدین برای کودک یک ساله کتاب بخوانند؟

1- هنگام کتاب خواندن برای کودک بهتر ، کودک را در آغوش بگیرید زیرا اینکار باعث می شود کودک احساس امنیت و آرامش داشته باشد در نتیجه با دقت بیشتری نگاه میکند.

2- با لحن و صدایی آرام  شروع به خواندن کتاب برای کودک کنید، و در مواقعی که لازم است  تن صدای خود را همراه با اوج و فرود  تغییر دهید تا جلب توجه بیشتری داشته باشد و کودک احساس کسالت و یکنواختی نکند.

3-صدای متناسب با تصاویر را هنگام خواندن کتاب ایجاد کنید مثلا اگر تصاویر حیوانات است صدای همان حیوان را با لحنی کودکانه ادا کنید.

4-مطالب کتاب  و تصاویر را چندین بار برا ی کودک  بخوانید و نشان او دهید. کودک معنی کلمات و یا تصاویر را متوجه نمی شود اما به حس دیداری و شنیداری او کمک می کند و در عین حال روش مناسبی برای سرگرم کردن کودک شماست.

5- هنگامی که کودک به کتاب نگاه می کند از کودک در مورد تصاویر کتاب سوال کنید و جواب را نیز تکرار  کنید و از کودک بخواهید تا تکرار کند.

6- از کودک بخواهید تا کتاب را لمس کند دستش را روی تصاویر بکشد این کار به یادگیری و ارتباط برقرار کردن کودک با کتاب کمک زیادی می کند.

7- تا قبل از یک ماهگی صفحه های این کتاب ها را در فاصله 20 تا 30 سانتی متری چشم نوزاد نگه دارید و نام تصاویر و اشکال را برای او بگویید. بعد از یک ماهگی می توانید این فاصله را افزایش دهید.

در طراحی  کتاب های پارچه ای بعضا از لایه ی های پلاستیکی و یا صوتک های صدادار نیز استفاده می کنند که به رشد شنیداری کودک کمک می کند.

کتاب داستان مناسب گروه سنی یک سال
کتاب پارچه ای

این نوع کتاب ها که حس لامسه و شنیداری کودکان را درگیر می کنند بهترین کتاب است که میتواند به شناخت جهان کودک کمک کند.

در طراحی و تولید این نوع از کتاب ها، نشر غنچه  توانسته است محصولات متنوع و با کیفیت عالی را تولید کند و در اختیار والدین محترم قرار بدهد.

مواد و متریالی که نشر غنچه در تولید و تهیه ی محصولات خود به کاربرده  است از مواد درجه یک و غیر حساسیت زا است.

این محصولات با شناسنامه و برند غنچه بر روی سایت و صفحه ی اینستاگرام  غنچه  موجود و در دسترس  می باشد.

با خرید از سایت  غنچه می توانید از تخفیف های نشر غنچه نیز استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *