محصول به سبد خرید اضافه شد
انتشارات غنچه| وارد شوید

بهترین کتاب های نوزادان

دسته‌بندی: معرفی کتاب
تاریخ: 27 خرداد 1402
بازدید: 82 views
بهترین کتاب های نوزادان

خوشحالیم که اینجایید و به دنبال بهترین کتاب ها برای نوزادان می‌گردید. این نشان می‌دهد ارزش کتاب‌خوانی را درک کرده‌اید و تصمیم گرفته‌اید که از همین حالا کتاب خواندن را برای نوزاد شروع کنید. البته شاید از دوره جنینی فرزندتان این کار را شروع کرده باشید که این فوق‌العاده است. اما سؤال این است که بهترین کتاب ها برای تربیت نوزادان کدام‌اند؟ کتابی که برای نوزاد جذاب باشد و فایده‌ای هم داشته باشد. در این راهنما از انتشارات غنچه پاسخ این سؤال را می‌بینیم و درباره کتاب های مناسب کودکان زیر یک سال صحبت می‌‎کنیم.

بهترین کتاب برای نوزادان چه ویژگی‌هایی دارد؟

ما در این راهنما 5 کتاب مناسب نوزادان را به شما معرفی می‌کنیم. اما اجازه بدهید در کنار این «ماهی دادن»، «ماهیگیری» را هم به شما یاد بدهیم. یعنی بدانیم اصولاٌ کتاب مناسب زیر یک سال چه ویژگی‌هایی دارد تا در کتاب‌فروشی‌ها سردرگم نشویم.

اول بیایید در مورد جنس کتاب صحبت کنیم. جنس کتاب‌های نوزادان یا از مقوای ضخیم و نرم (یا پارچه) است یا از جنس‌های نایلونی. مقواهای ضخیم خودشان نرم هستند و گوشه‌‌های نرمی هم دارند (گوشه‌های کتاب تیز نیست). چرا؟

چون نوزاد بتواند راحت کتاب را در دهانش بگذارد (هر اندازه هم که بخواهیم جلوی این کار را بگیریم، باز نوزاد کتاب را داخل دهانش می‌گذارد، پس بهتر است کتابی بخریم که آسیبی به دهانش نزند یا به چشمش نخورد). کتاب‌هایی با مقواهای ضخیم یک مزیت دیگر هم دارند و آن این که کاغذشان در دست نوزاد پاره نمی‌شود.

جنس‌های نایلونی هم که برای موقع حمام‌کردن هستند. اگر نوزادتان در حمام بی‌قرار است، می‌توانید از کتاب‌های نایلونی که ضد آب هستند استفاده کنید.

اما در مورد محتوای بهترین کتاب ها برای نوزادان چی؟ محتوای این کتاب‌ها می‌تواند فقط تصویر باشد. اما بهتر است متن هم داشته باشد تا برای نوزاد کتاب بخوانید و او را از همین سن با کتاب‌خوانی آشنا کنید. ضمن این که وقتی یک کتاب را بارها برای نوزاد می‌خوانید، محتوای آن داستان برایش به یک ابزار آرامش‌بخش تبدیل می‌شود. بنابراین می‌توانید از همین کتاب برای اوقات بی‌قراری‌اش هم استفاده کنید.

اما اگر کتاب مناسب زیر یک سال متن هم داشته باشد، باید متنش کوتاه باشد. بهترین انتخاب، یک کتاب شامل تصویر و متن کوتاهی است که آوای شعر دارد و می‌توانید آهنگین بخوانید.

بهترین کتاب ها برای نوزادان

حالا بیایید چند تا از بهترین کتاب ها برای تربیت نوزاد را مرور کنیم. اگر روی اسم هر کتاب کلیک کنید، وارد صفحه آن در وب‌‌سایت انتشارات غنچه می‌شوید و می‌توانید آن را به صورت آنلاین تهیه کنید.

1/ کتاب های سیاه و سفید

نوزادانی که زیر 3 ماه هستند، رنگ‌ها را درست تشخیص نمی‌دهند. اما دو رنگی که به دلیل کنتراستشان خوب می‌بینند، سیاه و سفید است. به همین دلیل است که کتاب‌هایی هستند که کاملاً سیاه و سفید هستند و تصاویر متنوعی دارند.

بهترین کار این است که این کتاب‌ها را پیش روی نوزاد بگیرید و اسم شکل‌های داخل کتاب را به او بگویید. با این کار هم قدرت بینایی نوازد تقویت می‌شود و هم زودتر به درک اشیا و عناصر می‌رسد.

انتشارات غنچه دو «کتاب سیاه و سفید برای نوزاد» را مختص نوزادان تولید کرده است. این دو کتاب عبارت‌اند از:

 1. چشماتو وا کن
 2. دنیا رو ببین

این کتاب‌ها از پارچه ساخته شده‌اند. مواد به کار رفته در آنها نیز ضد حساسیت است و راحت قابل شست و شو است.

می‌توانید این دو کتاب را جداگانه بخرید یا یکجا «مجموعه کتاب های سیاه و سفید نوزاد» را با تخفیف بخرید.

2/ مجموعه کتاب های فی فی، از بهترین کتاب ها برای تربیت نوزادان

فی فی یک کاراکتر حیوانی است که چیزهایی باید به فرزندمان یاد بدهیم را شبیه‌سازی می‌کند. تصاویر این کتاب رنگارنگ است و داستانش ساده و روان. بنابراین کودک احساس نمی‌کند که دارد کتابی آموزشی می‌خواند. در عوض با فی فی همراه می‌شود و کنجکاو است که فی فی باز قرار است چه کار کند؟

مجموعه داستان‌ های فی فی 6 جلد دارد. موضوعات این مجموعه عبارت‌اند از:

 1. آموزش پوشیدن لباس
 2. آموزش خرید کردن در فروشگاه
 3. آموزش خوابیدن
 4. آموزش رفتار درست موقع مریضی
 5. آموزش دستشویی رفتن
 6. آموزش کمک کردن در خانه

این مجموعه کتاب ها از جمله کتاب های مناسب کودکان زیر یک سال هستند. می‌توانید این کتاب‌ها را به صورت جداگانه تهیه کنید یا «مجموعه کتاب های فی فی» را به صورت یکجا و با تخفیف ویژه بخرید.

3/ کتاب‌ های پارچه‌ای

بالاتر اشاره کردیم که هر چه قدر هم که کودک را از خوردن کتاب منع کنید، او باز هم کتاب را داخل دهانش می‌گذارد. از طرفی این که دائم به کودک بگوییم «نه!» یا «این کارو نکن» طبق گفته مشاوران تربیت کودک کار اشتباهی است. پس راه حل این است که کتابی را برایش بخریم که بتواند راحت وارد دهانش کند.

کتاب‌های پارچه‌ای (که سیاه و سفیدش را بالاتر دیدیم)، از بهترین کتاب ها برای نوزادان هستند. اما وقتی نوزاد از یک سنی می‌گذرد (معمولاً بعد از سه ماهگی) رنگ‌ها را آرام‌آرام تشخیص می‌دهد. بنابراین کتاب‌های سیاه و سفید به اندازه گذشته برایش جذاب نیستند. اینجاست که پای کتاب های پارچه ای رنگی به داستان باز می‌شود.

«کتاب رنگی پارچه ای» که انتشارات غنچه تولید کرده، در چند موضوع مختلف طراحی شده‌‍اند؛ مثل: میوه‌ها، حیوانات جنگل، وسایل نقلیه، نی نی من قشنگه و… . بسته به این که نوزادتان بیشتر به چه کاراکترها یا موضوعاتی علاقه دارد، می‌توانید کتاب پارچه‌ای ایدئالش را انتخاب کنید.

4/ توپ‌های رنگی

این گزینه‌مان کتاب نیست، اما اگر به دنبال کتاب های مناسب زیر یک سال هستید، این ابزار می‌تواند به اندازه کتاب‌ها برای فرزندتان سرگرم‌کننده و جذاب باشد. توپ‌های رنگی که از جنس پارچه هستند و هر کدامشان موضوع خاصی دارند (از انیمیشن‌های متنوع).

می‌توانید «توپ پارچه ای» انتشارات غنچه را به صورت آنلاین تهیه کنید.

5/ مجموعه داستان های میومی

میومی گربه‌ای است که در چندین کتاب مفاهیم و موضوعات مختلف را به کودک معرفی می‌کند. میومی یکی از بهترین کتاب های مناسب کودکان زیر یک سال است. چون با زبانی ساده و تصاویری گیرا، کودک را با خود همراه می‌کند. کودک می‌تواند با میومی هم‌ذات‌پنداری کند و از رفتارهایش الگو بگیرد.

مجموعه میومی شامل کتاب‌های زیر است:

 1. میومی کجا اول باشم؟
 2. میومی چی می خواهم؟
 3. میومی چی بازی کنیم؟
 4. میومی چی مال من است؟
 5. میومی برای چه عجله دارم؟

این مجموعه را نیز می‌توانید به صورت جداگانه تهیه کنید یا «مجموعه داستان های میومی» را به صورت یکجا و با تخفیف بخرید.

در آخر

 امیدواریم با خواندن این راهنما بتوانید بهترین کتاب را برای نوزاد خود تهیه کنید. پیشنهاد می‌کنیم که سری به صفحه «کتاب های مناسب خردسالان» بزنید تا همه کتاب‌ها را به صورت یکجا ببینید. یا می‌توانید لیست بهترین کتاب ها برای نوازدان را کمی پایین‌تر مشاهده فرمایید.

شما چه کتابی برای نوزادتان می‌خرید؟ در قسمت نظرات با به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:

انتشارات غنچه

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه